Yayda arıqlamağın sadə üsulu
Xarici diyetoloqlar arıqlamağa cəhd edən insanlara gündə 5-6 dəfə şəkərsiz saqqız çeynəməyi məsləhət görüblər.
Medpress.az xarici mediaya istinadən bildirir ki, bunu ABŞ-ın qida və diyetologia akademiyasından açıqlayıblar.
— İnsanların qida qəbul etdikdən sonra çərəz kimi nəyə yeməsi vacibdir. Bir qırıq saqqız şirin şeyi əvəz edə bilər.  Həmçinin siz peçenye, yaxud bir dilim tort yeməklə az kalori sərf edəcəksiniz, — diyetoloq Keri Qans vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, saqqız çeynəmək iştahanı və zərərli məhsulları (məsələn, çipsi və ya peçenye) dişləmək həvəsini azaldır.
— Sonuncu araşdırmalardan birinə əsasən, saqqız çeynəyən insanların növbəti qida qəbulunda həmişəkindən 40 kaloridən az tələbatı olur. Bu zaman onlar özlərini əlavə nəsə yemək arzusuna daha inamlı və uğurla müqavimət göstəriblər, — akademiyanın əməkdaşı Anjel Planels söyləyib.
Bununla belə, mütəxəssislər gün ərzində faydalı qəyanaltılardan imtina etməməyi tövsiyə edirlər. Çünki saqqız sizi, məsələn, qatıq və ya kiçik bir ovuc qoz-fındıqla müqayisədə həmin enerji ilə təmin etməyəcək.