Medpress.az xəbər verir ki, Bloomberg-in keçən həftə verdiyi məlumata görə, Fransız şirkəti Carmat bu il ilk dəfə süni ürək satışına başlayacaq.
Xəbərə görə, keçən həftə Carmat yeni məhsullara CE işarəsini vurmaq üçün icazə aldı. Bu o deməkdir ki, süni orqanın AB-də gec mərhələli ürək çatışmazlığı olan xəstələrdə ürək transplantasiyası üçün keçid əməliyyatları üçün satılmasına icazə verilir.
İcraçı direktor Stefan Piat: «Carmat» ın Avropada satılması üçün icazə almaq 10 il çəkdi və «cihazın mürəkkəbliyi nəzərə alınaraq bu rekord bir müddətdir» dedi. — İndi terapiya təklifi üzərində həkimlər və tibb mərkəzləri ilə işləməliyik və xəstələri axtarmalıyıq. İstehsal mərhələsi həssas olacaq. «
«Portzamparc» analitiki Məhəmməd Kaabouninin fikrincə, Karmatın süni ürəyi bir irəliləyiş ola bilər və 2030-cu ildə Avropadakı illik satışlar 700 milyon avroya çata bilər.
Carmat ürək — cihazlarının satışına 2021-ci ilin ikinci rübündə başlayacaq.